Uudised ja oikumeenia

Luterlik Maailmaliit osaleb ÜRO kliimakonverentsil COP25

Foto: LML/Sean Hawkey

Luterlik Maailmaliit (LML) ootab 2019. aastal ÜRO kliimakonverentsi e COP25, mis on oluline kliimamuutuste üle peetava dialoogi ja kliimamuutustele pühendumise platvorm. LML saadab konverentsile noorte kliimaaktivistide delegatsiooni, mis esindab kirikute osadust. Elena Cedillo, kliimaõigluse programmijuht, kõneles tulevasest konverentsis LML-i infoosakonnaga.

Vajalik ja oluline platvorm

LML sai eelmisel nädalal COP-i büroost uudise, et COP25 konverents peetakse Madridis Hispaanias 2–15. detsembril. See uudis järgnes teadaandele, et Tšiili valitsus ei võõrusta kliima tippkohtumist laiaulatuslike protestide tõttu, mis on viimastel nädalatel toimunud.

„COP25 on vajalik ja oluline platvorm dialoogile teemal, kuidas toime tulla kliimamuutusega ja leevendada kriisi,“ ütles Cedillo. „On veel võimalik jääda 1,5°C juurde ennetamaks kliimakatastroofi – kuid ainult siis, kui me tegutseme kohe.“ Kliimamuutus ei tunne piire, lisas ta, „seetõttu nõuab kliimaõiglus ülemaailmset, mitmepoolset lähenemist. Me oleme tänulikud platvormi eest, milleks COP kohtumised on, ja jätkame nende toetamist.“

„Kuigi COP25 ei peeta enam Tšiilis, ei tohiks me pöörata oma silmi sellelt riigilt,“ lisas Cedillo. „Tšiili situatsioon osutab vajadusele leida uus arengumudel, kus sotsiaalne õiglus on kliima- ja ökoloogilise kriisiga tegelemise keskmes.“

Nagu eelmistelgi aastatel on COP25 Madridi kohtumise LML-i delegatsiooni liikmeteks noored kliimaaktivistid osaduskonna liikmeskirikutest. „Nad toovad selge sõnumi: kliimaõiglus on põlvkondadevaheline õiglus. Loodu ei ole müügiks,“ sõnas Cedillo. Ta väljendas lootust, et vaatamata toimumiskoha muutusele tagab ÜRO COP25-le ligipääsu ning et kodanikuühiskonna organisatsioonide tarvilik osalemine oleks kindlustatud.

„On oluline tagada kodanikuühiskonna osalus tervikuna ning toetada täielikult kliimategevusele pühendunud noorte inimeste suurenevat osalemist. Samuti on hädavajalik tegeleda kliimakriisiga poliitilisel tasemel,“ ütles Cedillo. „Riikidel ei ole enam vabandust tegevust ja ambitsiooni mitte suurendada. Vastasel juhul ei suuda me kliimamuutuse mõjusid tagasi hoida.“

LML teeb kliimakonverentsil koostööd oikumeeniliste ja religioonidevaheliste partneritega, nende hulgas ACT Alliance ja Kirikute Maailmanõukogu, tuues sellega sõnumi, et kirikud üle maailma töötavad koos kliimaõigluse nimel. Konverentsi ajal pannakse Madridis välja fotonäitus „And It Is Good“ („Ja see on hea“) Piibli ja bioloogilise mitmekesisuse teemal.


Allikas: LML

Print Friendly, PDF & Email

Iganädalane uudiskiri

Toeta ajakirja ilmumist!

English